Search
Mobile Menu Open/Close

Boards and Commissions Members

Advisory Committee on Animal Control (Term: 1 Yr)

Lisa Hills, Chairman (01/2020)
Gary Minder, D.V.M. -  Vet  (01/2020)
Kathy O'Hara - Friends  (01/2020)
Frank A. Coble, D.V.M. - Vet  (01/2020)
Todd Smith - County Board  (01/2020)
Clyde Bunch - County Board  (01/2020)
Mike Borgic - Farm Bureau  (01/2020)
Sarah Moore - APL  (01/2020)
Tim Griffin - City  (01/2020)
Ken Winslow - SPD Chief  (01/2020)
Brad Baughman - Deputy (01/2020)

Board of Health (Term: 3 Yr/Board Member 1 Yr)

John Endris (2/2015)
Dr. Brian Miller (2/2022)
Dr. Bart Troy (2/2022)
Robert Wesley (2/2022)
Deborah Grant (02/2022)
George Preckwinkle (12/2019)
Doris Turner (12/2017)
Jennifer Ludwig (02/2020)
James Santarelli, DDS  (02/2020)

Board of Review (Term: 2 Yrs)

John Hawkins (06/2020)
Pat Somers (09/2019)
Chip Smith (08/2019)

Buffalo, Dawson, Mechanicsburg Sewer Commission (Term: 6 Yrs)

Frank Lane (04/2022)

Building Code Board of Appeals (Term: 1 Yr)

Henry "Patt" Patterson  (11/2019)
vacant (11/2018)
John Hearn  (11/2019)
Michael Krall (11/2019)
Keith Moore (11/2019)
Tony Smarjesse (11/2019)
Declan Binninger (11/2019)
 

Central Illinois Economic Development Authority (Term: 6 Yrs)

Andy Goleman (05/2025)

Citizens' Efficiency Commission (Term: 2 Yrs)

Sen. Larry Bomke
Josh Collins
Kevin Dorsey
Karen Hasara
Mike Murphy
Jackie Newman
Robert Plunk
J.D. Sudeth
Bob Wesley

Community Service Block Grant Advisory Council (Term: 3 Yrs)

Linda Fulgenzi (09/2019)
Clyde Bunch (09/2019)
Jeff Vose (09/2019)
Craig Hall (09/2019)
Rose Ruzic (09/2019)
Terry Young - Small Business (03/2020)
Michele Tucker - Advocate (09/2020)
Brad Mills - Small Business (09/2020)
Sharon Brown - Advocate (09/2020)
Allissa Hall - Advocate (09/2020)
David Yankee (09/2020)
Sarah Graham (09/2021)
Lavon Wilson - Advocate (02/2022)
Barbara Rochelle - Small Business (02/2022)
Rev Silas Johnson - Advocate (02/2022)

County Extension Board (Term: Annual Appt)

Craig Hall (05/2020)
Dave Mendenhall (05/2020)

Deputy Merit Commission (Sangamon County)(Term: 6 Yrs)

Dave MacDonna (01/2023)
Carole Grigiski Keating  (01/2025)
Tim Timoney (01/2021)

Ethics Officer for Sangamon County

Dwayne Gab 

ETSB-E911 (Term: 1 Yr)

Joseph Powell (09/2019)
Tom Chi (09/2019)
Kenny Winslow (09/2019)
Rich Coon (09/2019)
Dick Rentschler (09/2019)
Jim Good (09/2019)
Dan Parrish (09/2019)

Farmland Review Committee 

Joe Pickrell
Mark Reichert
Steve Dudley
Tom Foran (alternate)

Historic Preservation Commission (Term: Staggered)

Charles (Chuck) Pell, Chairman (06/2021)
Tina Lathan (06/2019) 
Jeanette Goza (06/2019)
James Schackmann (06/2021)
Aakash Raut (06/2020) 
Mike Brooks  (06/2020)
Dean Williams (09/2019)
Robert Sherman (06/2022)
Vacant (Jacobson) (09/2018)
 

Lanesville-Illiopolis Drainage District (Term: 3 Yrs)

Wayne Cross (09/2019)
George Allspach (09/2020)
James Stahl (02/2025)

Local Emergency Planning Committee (LEPC)

Tim Krell

Mechanicsburg-Buffalo Water Commission (Term: 6 Yrs)

Herbert G. Cole (11/2023)

Mid Illinois Medical District Commission (Term: 4 yrs for 1st, 5 years after)

Norm Sims (04/2021)

Sangamon County Board of Managers

Anjanette Briscoe
Robert Burton
Mark Crawford
Linda Douglas-Williams
David Durall
Abe Forsyth
Tom Fraase
Jim Gasparin, Chairman
Mike Harth
Karen Miller, Treasurer
Twyla Moore
John O'Neill
Toni Perry
Kelly Reed, Vice Chairman
Cher Schott, Secretary
Mike Torchia
Ray West
Christina Wheeler
 
 

Sangamon County Central Dispatch Services

Chris Mueller
Tom Chi
Chief Kenny Winslow
Chief Allen Reyne
Chief Todd Masterhan
David Mendenhall
Sheriff Jack Campbell

Sangamon County Ordinance Violation Hearing Officers (Term: 2 Yrs)

Dan Noll (11/2020)
David White (11/2020)

Sangamon County Water Reclamation District Board(Term: 3 Yrs)

Dick Ciotti (R) (05/2021)
Rex Bangert (D) (05/2019)
Drinda O'Connor (R) (05/2022)
John Pruitt (R) (05/2020)
James Reinhart (D) (05/2020)

Sangamon Mass Transit District (Term: 5 Yrs)

Wynne Coplea (R) (02/2017)
Karen Hasara (R) (02/2022)
Reverend Jerry Doss (D)  (02/2023)
Sue Davsko (R) (02/2024)
Sandra Douglas (D) (02/2020)
Brian Brewer (R) (02/2021)
Leslie McCarthy (D) (02/2021)

Sangamon Menard Area Regional Transit Authority Oversight Committee

George Preckwinkle
Tom Madonia
Linda Douglas-Williams
Lori Williams
Frank Squires
Ed Whitcomb
Robert Lott

Sewer Rebate Board (Term: 1 yr)

Clyde Bunch (09/2019)
Judy Johnson (09/2019)
Herman Senor (09/2019)

South Sangamon Water Commission (Term: 2 yrs)

Craig Hall (05/2019)

Springfield Airport Authority (Term: 5 yrs)

Elizabeth Delheimer (11/2021)
Dianne Barghouti Hardwick (08/2021)
Frank Vala (05/2023)

Springfield-Sangamon County Regional Planning Commission (Term: 4 yrs)

Kenneth Springs (02/2020)
Eric Hansen (02/2021)
Larry Hamlin (02/2021)

Woodwreath Cemetery Board(Term: 6 yrs)

James Davenport (11/2019)
Angela Marr (11/2019)
Diane Simpson (11/2019)
Michael Neuman (11/2022)
David Davenport (11/2022)
William Pfeffer (11/2022)

Workforce Investment Board (Term: Staggered 1, 2, 3 Yrs)

VACANT - Private Sector (10/2014) (1)
VACANT - Small Business (9/2019)
Eric Berglund - Business Sect (9/2020)
Lesa Branham - Business (09/2020)
Mark Sprehe - Small Business (9/2021)

Workplace Safety Committee (Term: 3 Yrs)

Clyde Bunch (02/2021)
Tim Krell (02/2021)
Colleen Kelley (02/2021)
Brad Baughman (08/2021)
Tim Eggleston (08/2021)
Julie Pittman (08/2021)
Jim Sausaman (08/2018)
Todd Ballenger (08/2021)
vacant (Deppe) (08/2018)

Zoning Board of Appeals (Term: 5 Yrs)

Charles W. Chimento, Chairman (04/2021)
Vacant (Lathan) (04/2022)
Don Wulf  (04/2022)
Larry Beaty - Alternate 1 (04/2022)
JD Sudeth - Alternate 2 (04/2022)
Tony Mares (04/2020)
Andre J. Spiro (04/2020)